Одличен рецепт кој ќе ве воодушеви: Пита со портокал и мелени бисквити

Одличен рецепт кој ќе ве воодушеви: Пита со портокал и мелени бисквити

Одличен рецепт кој ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • 12 кори

Состојки за фил:

 • 4 големи портокали
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 рамни лажици кристал шеќер
 • 1 лажица скроб
 • 3 лажици гриз
 • 2 лажици мелени бисквити

Состојки за фил за кори:

 • 3 јајца
 • 3 чаши јогурт
 • 100 мл масло
 • 1 рамна лажица кристал шеќер
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Портокалите излупете ги и исечкајте ги, ставете во тенџере и додајте ги останатите состојки за фил, па згответе. Филот за кори разматете го. 
 2. Премачкајте со фил четири кори, на четвртата ставете фил од портокал и свиткајте во ролат. Повторувајте го процесот додека имате материјал. 
 3. Ролатите премачкајте ги со остатокот од филот за кори. Печете на 180 степени 20-25 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

https://youtu.be/alWmOfGA0LY

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text