Лажни кори од тиквици и компири: Направете сочна пита полнета со сирење и шунка

Лажни кори од тиквици и компири: Направете сочна пита полнета со сирење и шунка

Пита од тиквици и компири полнета со сирење и шунка, морате да пробате!

Состојки:

  • 3 компири
  • 2 тиквички
  • 3 јајца
  • 80 гр брашно
  • 80 гр тврдо сирење
  • 100 гр шунка
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Тиквичките и компирите изрендајте ги, па добро исцедете ги и промешајте. Додадете јајца и промешајте, па додадете брашно, сол, бибер и посипете со оригано. Намачкајте ја тавата со масло и посипете ја со презла, па ставете половина од смесата и израмнете. Посипете со рендано сирење и ставете шунка. Прелијте ја преостанатата смеса и израмнете. Печете на 200 степени околу 35 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text