Плескавици од бело месо во 2 чекори – вкусни и сочни

Плескавици од бело месо во 2 чекори – вкусни и сочни

Плескавици од пилешко месо – одлична идеја за ручек!

Состојки:

  • 2 пилешки филеа
  • магдонос, копар
  • 3 јајца
  • 80 гр сирење моцарела
  • 3 лажици мајонез
  • 50 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Исечете го пилешкото на коцки. Додадете сечкан магдонос и јајца. Убаво промешајте, па додајте рендана моцарела и мајонез. Додадете сол, бибер и лук во прав. Добро промешајте. Потоа додадете го брашното и сè убаво соединете. Извадете од смесата со лажица и ставајте во загреаното масло. Пржете додека бидат готови.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text