Чоколадна фантазија: Мафини кои не се печат

Чоколадна фантазија: Мафини кои не се печат

Направете слатки чоколадни мафини кои се топат во уста.

Состојки:

  • 400 мл млеко
  • 50 гр пченкарен скроб
  • 200 гр млечна чоколада

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете го млекото, па додадете го скробот и чоколадото. Ставете на шпорет и гответе на тивок оган додека не се згусне и се соедини со постојано мешање. Потоа во калап за мафини ставете гумени калапи и ставете ја смесата. Оставете да отстои во фрижидер околу 2 часа.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text