Како да ги изберете највкусните праски: Внимавајте на бојата, а со еден трик ќе дознаете дали се слатки

Како да ги изберете највкусните праски: Внимавајте на бојата, а со еден трик ќе дознаете дали се слатки

Постојат неколку совети кои можете да ги запомните и секогаш да уживате во највкусните праски.Иако миризливата праска е секогаш добар знак, тоа не е главниот показател дали ќе биде добра или не, бојата е најважна. Праските треба да имаат живи тонови и бои. Внимавајте да не ги купувате оние со зелени тонови, што е знак дека праската е прерано набрана.

Текстура на праска

Праските стануваат послатки и посочни како што созреваат. Ако ги стегнете, ќе дознаете во која фаза се. Притиснете лесно, ако праската е мека тоа е знак дека е спремна за јадење.

Складирање

Кога ги носите праските дома, чувајте ги на собна температура. Најдобро е да не бидат една врз друга за да не се расипат брзо.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text