Брзи пилешки уштипци: Нема валкани садови, а поради една состојка се многу меки

Брзи пилешки уштипци: Нема валкани садови, а поради една состојка се многу меки

Едноставен рецепт за пилешки уштипци кои сигурно успеваат.

Состојки:

  • 2 парчиња пилешко филе
  • 1 чешне лук
  • 3-4 лажици кисела павлака
  • 1 јајце
  • 2-3 лажици брашно

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на тенки кришки, па посолете, побиберете, додадете зачинска пипер, мелено лукче, јајце, кисела павлака.

     

  2. Добро промешајте, па покријте и оставете 20 минути. Потоа додадете брашно и сè добро измешајте. Се пржи на добро загреано масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text