Брз и вкусен ручек: Компир и месо од рерна

Брз и вкусен ручек: Компир и месо од рерна

Ручкот не мора секогаш да биде комплицирано јадење – може да биде и едноставно.

Состојки:

  • 4 големи компири
  • 500 гр пилешко бело месо
  • зачини
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Компирите и месото исечкајте ги на ситни парчиња. Се става во огноотпорен сад и се промешува. Зачинете, додадете масло и печете околу 20 минути на 200 степени.

     

  2. Послужете со сезонска салата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text