Домашен сладолед од грчки јогурт – вкусен и кремаст

Домашен сладолед од грчки јогурт – вкусен и кремаст

Направете сладолед од грчки јогурт – идеално освежување во летните денови.

Состојки:

  • 300 мл грчки јогурт
  • 300 мл слатка павлака
  • 250 ml кондензирано млеко

Начин на подготовка:

  • Измешајте ги сите состојки и матете со миксер неколку минути. Потоа се става во сад и се чува во замрзнувач најмалку 4 часа. Цаката сладоледот да биде покремаст е да го мешате со шпатула на секој час пред целосно да замрзне.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text