Убедливо најдобриот рецепт за ликер од малини: Домашна напивка која ќе ја обожавате

Убедливо најдобриот рецепт за ликер од малини: Домашна напивка која ќе ја обожавате

Богат вкус, интензивни ароми…

Состојки:

 • 1 кг малини
 • 1 литар розе
 • 700 гр шеќер
 • 300 мл рум
 • 300 мл вотка

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете 700 гр шеќер, прелијте со 1 л розе, малку промешајте и вклучете на средна температура да зоврие. Мешајте повремено.

   

 2. Кога ќе зоврие оставете да врие 1 минута, па намалете ја температурата и додадете 1 кг малини. Гответе додека не зоврие, а потоа оставете да врие 1 минута.

   

 3. Тргнете од оган и оставете да се излади целосно. Потоа процедете низ цедалка, а потоа низ цедалка додадете и 300 мл рум и 300 мл вотка.

   

 4. Промешајте и ставете во шишиња. Ќе добиете нешто повеќе од два литра ликер.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text