Колач чоколадно чудо – црешите во него му даваат неодолив шмек

Колач чоколадно чудо – црешите во него му даваат неодолив шмек

За сите љубители на чоколадни колачи…

Состојки:

 • 300 гр темно чоколадо
 • 250 гр путер или маргарин
 • 150 гр шеќер
 • 2 ванилин шеќер
 • 4 лажици како прав
 • 4 јајца
 • 200 гр брашно
 • 400 гр цреши
 • 500 мл слатка павлака за прелив
 • 200 гр чоколадо бело или темно за прелив
 • декорација по ваш вкус

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/PVL-ThwdxD0

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text