Домашен сок од боровница: Без шеќер, брзо се прави, одличен е за крвната слика

Домашен сок од боровница: Без шеќер, брзо се прави, одличен е за крвната слика

Домашното е најздраво…

Состојки:

  • 5 кг боровница (или колку сакате и имате)

Начин на подготовка:

  1. Добро измијте ги и исчистете ги боровниците. Погрижете се овошјето да е зрело за да може подобро да се исцеди. Потоа исцедете ги боровниците во соковник. Доколку е потребно, неколку пати процедете го сокот на густа цедалка. Ставете го во стерилни шишиња и чувајте ги во фрижидер. Пијте 50-100 мл дневно за да ја подобрите крвната слика.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text