Пилешко во сос од печурки: Едноставно, брзо и сочно јадење

Пилешко во сос од печурки: Едноставно, брзо и сочно јадење

Идеја за вкусен ручек…

Состојки:

 • 800 гр пилешки гради
 • 400 гр шампињони
 • 2 лажици брашно
 • 500 мл млеко
 • 150 гр кашкавал
 • 30 гр путер
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Посолете и побиберете ги пилешките гради, додадете маслиново масло.

   

 2. Пржете ги во загреана тава 2 минути на средна температура од двете страни.

   

 3. Извадете ги и во истото тавче пропржете ги печурките со 30 грама путер.

   

 4. Посолете и пржете 5 минути на средна температура.

   

 5. Додадете брашно, пржете 1 минута на тивок оган.

   

 6. Додадете млеко и динстајте 3 минути.

   

 7. Зачинете со бибер и магдонос.

   

 8. Додадете 100 грама рендан кашкавал и тргнете го од оган.

   

 9. Во сад ставете дел од приготвениот сос.

   

 10. Наредете ги пилешките гради и прелијте ги со преостанатиот сос од печурки.

   

 11. Посипете со 50 грама рендан кашкавал.

   

 12. Се пече во загреана рерна на 200 степени 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text