Чоко моко сладолед: Брзо се прави и баш освежува

Чоко моко сладолед: Брзо се прави и баш освежува

Еве како се прави чоко моко сладолед.

Состојки:

  • 120 гр чоколадо
  • 210 мл јогурт
  • 220 мл слатка павлака
  • 2 лажици рум
  • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

  1. Изматете ја слатката павлака, па додадете го јогуртот, растопената чоколада, румот и на крај какаото. Се добро измешајте, па ставете во сад и замрзнете. Извадете го од замрзнувачот неколку пати и добро промешајте пред целосно да замрзне.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text