Смути од јагоди и лимон: Совршена освежучка напивка

Смути од јагоди и лимон: Совршена освежучка напивка

Направете освежувачко смути од јагоди за 5 минути.

Состојки:

  • 2 литри вода
  • 500 гр јагоди
  • 4 лимони
  • 2-3 лажици мед
  • неколку коцки мраз

Начин на подготовка:

  1. Јагодите измијте ги и исчистете ги, па исечкајте ги на поголеми коцки и заедно со мразот ставете ги во блендер. Се меша со најголема брзина за целосно да се здроби мразот, па се додаваат исцедениот лимон и водата. Уште еднаш изматете сè, па додадете мед во зависност од тоа колку сакате да биде слатко.

     

  2. Смутито е уште подобро ако користите кисела вода наместо обична вода. Декорирајте по желба, а во чашата можете да додадете сечкани јагоди или парче лимон.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text