Поинаков рецепт за баунти колач – двоен слој кокос и чоколадо, едноставно неодоливо

Поинаков рецепт за баунти колач – двоен слој кокос и чоколадо, едноставно неодоливо

Сите љубители на кокос ќе го обожаваат овој колач…

Состојки:

  • 200 гр рендан кокос
  • 220 гр кондензирано млеко
  • 100 гр бело чоколадо
  • 250 гр темно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте рендан кокос со кондензирано млеко и растопено бело чоколадо. Смесата поделете ја на 2 дела, поголем и помал. Во помалиот додадете растопено црно чоколадо (50 гр).
  2. Од смесата обликувајте форми. Земете малку од поголемата количина бела смеса и ставете внатре во чоколадните форми, па околу обмотајте ја белата смеса. Потопете во растопено чоколадо (200 гр.) и оставете во фрижидер половина час.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text