Во смесата за палачинки задолжително додајте го ова овошје: Вистинско летно уживање

Во смесата за палачинки задолжително додајте го ова овошје: Вистинско летно уживање

Палачинките со вкус на јагоди веднаш ќе ве освојат!

Состојки:

  • 300 гр јагоди
  • 3 јајца
  • 300 мл млеко
  • 40 гр шеќер
  • 50 мл масло
  • 130 гр брашно
  • јагоди за полнење
  • нутела за полнење

Начин на подготовка:

  1. Додадете јајца во јагодите и со миксер направете кашеста смеса. Потоа додадете брашно, млеко, шеќер и масло и убаво измешајте. Печете ги палачинките, па премачкајте ги со нутела и посипете со сечкани јагоди и свиткајте.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text