Брз десерт од чоколадно и вишни – за само 10 минути

Брз десерт од чоколадно и вишни – за само 10 минути

Брз десерт од чоколадно и вишни – за само 10 минути.

Состојки:

  • 300 гр бисквити
  • 200 гр мелени бисквити
  • 400 мл јогурт
  • 300 гр вишни
  • 50 мл вода
  • 10 гр пченкарен скроб
  • 100 гр шеќер
  • 150 гр црно чокоалдо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте издробени бисквити, мелени бисквити и јогурт. Соединете ја смесата, па ставете половина во калап обложен со хартија за печење.
  2. Измешајте пченкарен скроб со вода, па во тенџере ставете вишни, шеќер и скроб. Гответе, па готовите вишни, половина од смесата, ставете преку бисквитите, потоа уште еден слој бисквити и останатите вишни. Прелијте со растопено чокоалдо. Изладете во фрижидер 2 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text