Вкусна комбинација: Ориз со лук и коприва

Вкусна комбинација: Ориз со лук и коприва

Вкусна комбинација… Ориз со лук коприва.

Состојки:

  • 250 гр ориз
  • 4 лажички маслиново или кокосово масло
  • 3 лажици врвови коприва
  • 1 главица кромид
  • 1 чешне лук
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. На масло продинстајте иситнет лук. Додајте добро измиени коприви, кратко продинстајте, па налијте топла вода. 
  2. Додајте ориз и зачини по желба и гответе 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text