Омлет со млад кромид: Разматете го со „таен“ сос и ќе добиете совршен залак!

Омлет со млад кромид: Разматете го со „таен“ сос и ќе добиете совршен залак!

Омлет со млад кромид: Разматете го со „таен“ сос и ќе добиете совршен залак!

Состојки:

  • четири јајца
  • лажичка брашно
  • лажица млеко
  • млад кромид
  • половина морков
  • лажица ојстер сос
  • сол, бибер

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад растворете го брашното во млекото, па додајте ги јајцата и ојстер сосот и сè убаво изматете. Во тава на загреано масло кратко пропржете млад кромид и рендани моркови, прелијте ги јајцата и печете додека не фати кора. Превртете, печете уште две минути, зачинете и послужете веднаш.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text