Направете здрав помфрит од батат – сладок компир

Направете здрав помфрит од батат – сладок компир

Направете здрав помфрит од батат – сладок компир.

Состојки:

  • неколку слатки компири – батат
  • слатка зачинска пипер
  • лук во прав
  • црн бибер
  • пченкарен скроб
  • малку маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на стапчиња. Извалкајте во пченкарен скроб и додавајте зачини по желба и вкус. 
  2. Наредете ги потоа во плех и посипете малку маслиново масло. Печете на 200 степени 15-20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text