Само измешајте и испечете: Баклава раванија без кори

Само измешајте и испечете: Баклава раванија без кори

Испробајте го овој фантастичен рецепт…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 12 лажици шеќер
 • 12 лажици масло
 • 12 лажици млеко
 • 12 лажици гриз
 • 12 лажици брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • сечкани ореви
 • суво грозје
 • 300 гр шеќер за шербет
 • малку вода

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки разматете ги во еднолична смеса, ставете во намастен плех и од горе ставете малку суво грозје и сечкани ореви. Печете на 180 степени околу 20 минути.
 2. Кога ќе се испече, изладете и сечете на коцки. Шеќерот шпинувајте го со малку вода и прелијте го исечениот колач. Оставете добро да се излади во фрижидер.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text