Вкусна шпанска пита за доручек или вечера

Вкусна шпанска пита за доручек или вечера

Вкусна пита за доручек или вечера!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 10 лажици бело брашно
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 1 прашок за печиво
 • малку сол
 • 2 печени кисели пиперки
 • 3 кисели краставички
 • 1 варен морков
 • 50 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр фета сирење
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте просеани брашна со прашок за печиво. Посолете, па додајте сечкана пиперка, краставички на коцки, како и морков, масло, јогурт и сечкан магдонос. Изедначете, па на крај додајте сирење на коцки. 
 2. Измешајте со лесни движења и ставете во намастен и посипен со брашно плех. Печете на 200 степени 50-60 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text