Брза пита со блитва, едноставна подготовка

Брза пита со блитва, едноставна подготовка

Брза пита со блитва, едноставна подготовка.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 мл масло
 • 50 мл млеко
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл кисела вода
 • 3 шолји пченично брашно
 • 1,5 шолја пченкарно брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1/2 лажица сол
 • 250 гр сирење
 • 300 гр блитва

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги, па додајте малсо, млеко, јогурт и кисела вода. Измешајте и додајте брашно со прашок за печиво.Посолете и додајте сирење и блитва. Соединете и ставете во сад за печење. Посипете со ленено семе, сусам, сончоглед. Печете ан 180 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text