Еве како се прави српска салата

Еве како се прави српска салата

Еве како се прави српска салата – надополнете го ручекот со оваа превкусна салата!

Состојки:

 • 2 домати
 • 1 поголема краставица
 • 1 главица кромид
 • 1 свежа слатка пиперка
 • малку свежа лута пиперка
 • 2-3 лажици масло
 • 2-3 лажици јаболков оцет
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот, доматите, краставицата и пиперките исечкајте ги на ситни коцки и ставете ги во чинија.
 2. Посолете, побиберете и прелијте со масло и оцет. Сè измешајте и послужете.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text