Вкусни јунешки плескавици кои ќе ги правите често

Вкусни јунешки плескавици кои ќе ги правите често

Вкусни јунешки плескавици кои ќе ги правите често.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 600 гр мелено јунешко месо
 • 2 лажички мелена пиперка
 • 1 лажичка мајоран
 • 1 лажичка мелен ким
 • 1/2 лажичка мелен бибер
 • 2 лажички сол

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и лукот излупете ги. Кромидот исечкајте го што поситно, а лукот изгмечете го и додајте го во месото во чинија. 
 2. Додајте ги и останатите состојки, па добро измешајте. 
 3. Смесата поделете ја на 12 делови со иста големина, обликувајте топчиња, лесно сплескајте ги и ставете на скара. Печете ги од секоја страна по 7 минути. 
 4. Плескавиците можете да ги испечете и во рерна во плех обложен со хартија за печење.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text