Паштета од печурки и леќа

Паштета од печурки и леќа

Вкусна домашна паштета за доручек.

Состојки:

 • 200 гр варена леќа
 • 400 гр буковки
 • 1 дл млеко
 • 1 лажичка брашно
 • 1 лажица путер
 • 2 лажички сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1,5 лажичка мешавина од зачини
 • 80 гр ореви
 • бујон од зеленчук

Начин на подготовка:

 1. Згответе ја леќата. Буковките исчистете ги и исечкајте ги на тенки листови па гответе ги во сад со малку бујон. Кога печурките ќе омекнат, тргнете ги од оган и малку изладете. 
 2. Сомелете печурки, леќа и ореви во блендер и смесата префрлете ја во сад. 
 3. На путер пропржете брашно, залијте со млеко и гответе мешајќи додека не добиете глатка смеса. Измешајте со иситнетите состојки. Зачинете со сол, бибер и зачини.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text