Пржени пастрмки со компир

Пржени пастрмки со компир

Брз и одличен рецепт за пржени пастрамки – вкус кој се памти!

Состојки:

 • 1 кг мали компири
 • сол
 • бибер
 • 4 подготвени пастрмки
 • 1 лажица вински оцет
 • 3 лажици масло
 • 4 лажици брашно
 • 6 лажици путер
 • 125 гр бадеми
 • 2 лимони
 • ситно сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги, измијте ги и згответе ги во посолена вода. Пастрмките измијте ги и избришете ги со крпа. Оцетот измешајте го со сол, бибер и лажица масло, па премачкајте ги рибите со дресингот и извалкајте ги во брашно.
 2. Во тава загрејте по лажица масло и путер и пржете ги пастрмките ос секоја страна по 5 минути, а потоа извадете ги и оставете ги на топло.
 3. Исчистете ја тавата и на неа загрејте 4 лажици путер и пропржете ги бадемите. Исцедете сок од лимон. Со сокот прелијте ги пастрмките и посипете со бадеми.
 4. Исцедете го компирот и посипете го со магдонос. Рибите послужете ги со варени компири

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

 

singlepost_text