Ќофтиња полнети со моцарела кои се топат во уста

Ќофтиња полнети со моцарела кои се топат во уста

Едноставен и вкусен рецепт кој ќе ве воодушеви…

Состојки:

 • 450 гр мелено јунешко месо
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 јајце
 • 1/2 шолја ситно сечкан црвен кромид
 • 1/2 шолја презла
 • 1/2 шолја рендан пармезан
 • 1/4 шолја млеко
 • 2 лажици ситно сечкан лук
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажичка табаско сос
 • доматен концентрат
 • сол
 • бибер
 • 10 коцки моцарела сирење

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 170 степени, а огноотпорниот сад намастете го.
 2. Во голем сад измешајте месо, јајце, црвен кромид, презла, пармезан, млеко, лук, сенф, табаско, сол и бибер па сè добро измешајте состојките да се соединат.
 3. Од месната смеса обликувајте топчиња во кои ќе правите вдлабнатини и во нив ќе ставите парчиња моцарела сирење. Затворете ги ќофтињата и добро проверете дали сирењето во целост е обложено со месо.
 4. Ќофтињата наредете ги во подготвен сад за печење, додајте концентрат од домати и оставете да се печат во загреана рерна 30-35 минути.
 5. Послужете со тестенини или пире од компири.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text