Вкусно динстано телешко месо со шампињони

Вкусно динстано телешко месо со шампињони

Брзо и вкусно јадење од телешко месо.

Состојки:

 • 600 телешко од бут
 • 300 гр шампињони
 • 1 главица кромид
 • 200 мл павлака за готвење
 • 2 лажици скробно брашно
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 50 гр путер
 • 1 лажица зачин

Начин на подготовка:

 1. Телешкото исечкајте го на коцки, а кромидот ситно насечкајте го.
 2. На путер пропржете исечкано месо, додајте кромид и динстајте заедно пет минути.
 3. Додајте шампињони исечкани на листови и зачини, па продолжете со динстање со повремено наливање вода околу 30 минути.
 4. Кога месото ќе омекне, додајте скробно брашно разматено во малку вода и павлака за готвење.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text