Посни чоколадни колачиња со овесни снегулки, кикирики и бадеми

Посни чоколадни колачиња со овесни снегулки, кикирики и бадеми

Посни чоколадни колачиња со овесни снегулки, кикирики и бадеми – не треба да се печат, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 2 шолји ситни овесни снегулки
  • 1 шолја путер од кикирики
  • 1/2 шолја мед
  • 1/2 шолја брусница
  • 1/2 шолја бадеми
  • 1/2 мала шолја темно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Иситнете ги бадемите и чоколадото во блендер, додајте снегулки, путер од кикирики и мед. На крај додајте брусница и лесно и кратко матете. 
  2. Обликувајте топчиња и ставете ги во фрижидер на половина час да стегнат.

 

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text