Неодоливо кремаста комбинација: Тирамису со јагоди за 10 минути

Неодоливо кремаста комбинација: Тирамису со јагоди за 10 минути

Неодоливо кремаста комбинација од овошје и кекс.

Состојки:

  • 400 гр исечкани јагоди
  • 100 мл сок од портокал или јаболко
  • 30 гр просеан шеќер во прав
  • 450 гр пишкоти
  • 100 гр маскарпоне
  • 100 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Измешајте 150 гр јагоди, сок од портокал или јаболко и 2 лажици шеќер во прав во блендер додека не добиете глатка смеса. Одвојте две лажици од таа смеса.
  2. Пишкотите ставете ги на голема чинија па прелијте ги со остатокот од смесата.
  3. Маскарпонето и останатиот шеќер во прав соединете ги во голема чинија. Измешајте разматен шлаг.
  4. Редете ред пишкоти, ред крем од маскарпоне, па ред јагоди. На врвот ставете го одвоениот дел од смесата.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text