Едноставен колач без печење

Едноставен колач без печење

Едноставен десерт кој ќе ве воодушеви…

Состојки:

 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 150 гр маргарин
 • 200 гр шеќер
 • 2 лажици мед
 • 1 дл млеко
 • 100 гр сечкани лешници
 • 100 гр сечкани бадеми
 • 150 гр мелени бисквити
 • 100 гр чоколадо за готвење за глазура
 • 3 лажици масло за глазура

Начин на подготовка:

 1. Растопете маргарин, чоколадо, мед, шеќер и млеко. Кога сè ќе се соедини, додајте лешници, бадеми и бисквити.
 2. Смесата ставете ја во триаголен калап, кој претходно сте го обложиле со провидна фолија. Калапот ставете го во фрижидер колачот да стврдне.
 3. Откако ќе го извадите колачот од калапот, премачкајте го со чоколадна глазура. Кога глазурата ќе стегне, исечете го колачот и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text