Брза пита без кори – готова за половина час

Брза пита без кори – готова за половина час

Кога немате време да правите класична пита или имате изненадни гости, оваа пита е вистински избор.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 12 лажици брашно
 • 2 лажици гриз
 • 1 прашок за печиво
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја масло
 • 300 гр сирење
 • 200 гр спанаќ
 • 100 гр сусам

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки, прашок за печиво, гриз, масло, млеко и брашно.
 2. Во одвоен сад разматете белки.
 3. Сирењето, спанаќот и белките додајте ги во смесата со жолчки, па сè добро соединете.
 4. Префрлете ја смесата во намастен плех, посипете со сусам и печете во претходно загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text