Брзи и вкусни мафини од јајца со зеленчук

Брзи и вкусни мафини од јајца со зеленчук

Брзи и вкусни мафини од јајца со зеленчук.

Состојки:

  • 6 јајца
  • 0,5 дл млеко
  • 170 гр спанаќ
  • прстофат сол
  • прстофат бибер
  • 1 црвена пиперка
  • 50 гр чедар сирење

Начин на подготовка:

  1. Добро разматете јајца и млеко, додајте зачини, а потоа ставете и ситно исечкан спанаќ, пиперка исечкана на коцки и чедар. 
  2. Намастете калап за мафини со масло или путер и ставете ја смесата. 
  3. Загрејте ја рерната на 190 степени и печете 20-25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text