Вкусна чорба од грашок полна со витамини

Вкусна чорба од грашок полна со витамини

Вкусна чорба од грашок полна со витамини.

Состојки:

  • 400 гр грашок
  • 1 главица кромид
  • 2 лажици маслиново масло
  • 100 мл павлака за готвење
  • 2 зденки
  • бибер
  • кубети по желба

Начин на подготовка:

  1. Излупете кромид, исечкајте го и 3 минути динстајте го на масло. Додајте грашок, зачинете, мешајте една минута и потоа додајте павлака за готвење и сирење исечкано на парчиња. 
  2. Гответе 10 минути на средно силен оган константно мешајќи, а по потреба додајте вода. На крај додајте кубети.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text