Салата од спанаќ и печурки

Салата од спанаќ и печурки

Одличен рецепт за лесен оброк.

Состојки:

  • 400 гр спанаќ
  • 250 гр шампињони
  • 1 главица кромид
  • 2 парчиња млад кромид
  • коцки сув леб
  • 250 гр грчки јогурт
  • 2 раце ореви
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Спанаќот добро измијте го и исцедете. Додека спанаќот се цеди издинстајте кратко шампињони и кромид, ситно сечкан. Измешајте динстани печурки со спанаќ, ситно сечкан свеж кромид, грчки јогурт и зачини. Додајте сув леб и ореви и уживајте!

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

singlepost_text