Вкусни погачици за 10 минути од 5 состојки – без квасец и чекање тестото да надојде

Вкусни погачици за 10 минути од 5 состојки – без квасец и чекање тестото да надојде

Ако немате многу време за подготовка, направете ги овие вкусни погачици…

Состојки:

  • 400 гр пченично брашно
  • 10 гр прашок за печиво
  • 250 мл млеко
  • 40 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете просеано брашно, прашок за печиво и сол, па измешајте. Додајте млеко, масло, па замесете тесто. На побрашнета површина развлечете тесто и со калап вадете печива. Редете во добро загреана тава без масло и печете по 5 минути од двете страни.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text