Како се прави лековит сок од коприва

Како се прави лековит сок од коприва

Лечи анемија, спречува респираторни инфекции… Сокот од коприва е многу здрав, а еве и како да го направите!

Состојки:

  • 75 листови коприва
  • 2,5 литри вода
  • 3 лимони
  • 3 кг шеќер
  • 5 лимонтуси

Начин на подготовка:

  1. Во копривата ставете вода и исечкани лимони на кругови. Оставете да отстои 24 часа. Исцедете, па додадете го шеќерот и лимонтусот. Повремено мешајте додека не се растопи шеќерот. Ставете во шишиња.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text