Рецепт за најбрзата чорба: Готова за 15 минути, а сите состојки ги имате дома

Рецепт за најбрзата чорба: Готова за 15 минути, а сите состојки ги имате дома

Многу лесно се прави, а воедно и многу вкусна.

Состојки:

  • 1 лажица брашно
  • масло
  • сув зачин, сол, бибер
  • магдонос
  • 1 литар вода
  • инстант супа од печурки

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете една лажица брашно додека да стане кремасто. Додадете 1 литар вода. Додадете 1 лажичка сув зачин. Нека зоврие. Посолете и динстајте 3-4 минути. По желба додадете една лажица изматена инстант супа од печурки за густина. На крај додадете го сечканиот магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text