Вкусна и здрава чорба од грашок

Вкусна и здрава чорба од грашок

Вкусна и здрава чорба од грашок…

Состојки:

  • 3 моркови
  • 2 лажици путер
  • 2 кесички смрзнат грашок
  • 150 гр кисела павлака Пекабела
  • 200 мл бело вино
  • сол
  • бибер
  • 1 лажичка сенф

Начин на подготовка:

  1. Морковите исчистете ги и исечкајте ги на кругови. Во тенџере растопете путер, па продинстајте ги морковите. Налијте вода и гответе десетина минути. Во меѓувреме во друго тенџере згответе грашок. 
  2. Потоа грашокот и морковите ставете ги во блендер и миксајте до саканата густина. Измешајте павлака, бело вино, со, бибер и шеќер. Вратете сѐ на оган и мешајте уште неколку минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text