Чорба со зеленчук – полна со витамини

Чорба со зеленчук – полна со витамини

Едноставен рецепт за чорба полна со витамини.

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 1 морков
  • 1 тиквица
  • 2 компири

Начин на подготовка:

  1. Пропржете кромид, морков и тиквици на масло, па потоа префрлете во тенџере и прелијте со вода. Потоа додајте исечкани компири на коцки и гответе додека не омекнат. 
  2. Кога зеленчукот ќе биде зготвен, изблендирајте сѐ. Ќе добиете кремаста текстура која можете да ја зачините по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text