Салата од домати и моцарела на италијански начин

Салата од домати и моцарела на италијански начин

Вкусна и освежувачка италијанска салата со моцарела…

Состојки:

  • 280 гр моцарела
  • 8 домати
  • сол
  • бибер
  • 20 листови босилек
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Доматите и моцарелата исечкајте ги на парчиња, а босилекот искинете го на помали листови.
  2. Наредете парчиња домати и моцарела на четири чинии и посолете по вкус. Изладете. Посипете со листови босилек и пропрскајте со маслиново масло. Побиберете и послужете веднаш.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text