Палачинки од тиквички

Палачинки од тиквички

Направете палачинки од тиквички.

Состојки:

  • 3 цели јајца
  • 100 мл минерална вода
  • 250 гр оштро брашно
  • 50 гр мек путер
  • 1 тиквичка
  • сол и бибер по желба
  • 350 мл млако млеко

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ја смесата како за палачинки. Додадете рендани тиквички. 
  2. Обликувајте со раце и пржете на врело масло додека не добијат златна боја. 
  3. Ставете на хартиени салфети додека не се впие маслото.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text