Чорба од домати и ориз: Вкусно предјадење

Чорба од домати и ориз: Вкусно предјадење

Оваа чорба од домати и ориз е едноставна, но многу вкусна.

Состојки:

 • две лажици масло
 • главица кромид
 • поголем морков
 • лажица шеќер
 • две лажици оцет
 • 400 гр домат пелат
 • литар бистра супа
 • 150 гр ориз
 • со, бибер, магдонос

Начин на подготовка:

 1. Во тава загрејте го маслото, па пропржете го ситно исечканиот кромид. Додадете го изренданиот морков, измешајте минута-две, па додадете сол, бибер, шеќер и оцет.

   

 2. Мешајте уште една минута, па додадете ги исечканите домати, бистрата супа и оризот. Покријте и варете, мешајќи, уште половина час или додека оризот не биде готов. Послужете додека е топло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text