Пире од грашок и морков

Пире од грашок и морков

Идеален прилог со главното јадење, пробајте го овој рецепт.

Состојки:

 • 300 гр грашок
 • 2 средни моркови
 • по потреба вода
 • 20 гр путер
 • 50 мл млеко
 • по вкус сол
 • бибер
 • бел пипер
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Излупете го морковот, измијте го и исечете го на кругови. Додадете грашок. Додадете зачини. Налијте вода колку да го покрие зеленчукот и гответе на умерена температура околу 30 минути.

   

 2. Кога зеленчукот ќе се зготви, исцедете го вишокот вода. Додадете млеко и путер и иситнете со миксер или изблендирајте. Готовото јадење се служи топло.

   

 3. Со разни видови месо, одличен прилог.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text