Макарони со туна во доматен сос

Макарони со туна во доматен сос

Направете вкусен оброк со малку состојки за само 15 минути.

Состојки:

  • 150 гр посни макарони
  • 160 гр туна во масло
  • сол
  • 400 гр доматен сос
  • 100 гр кромид

Начин на подготовка:

  1. Ставете макарони во солена вода да се готват. За тоа време исечкајте кромид на ситни коцки. Во тава ставете масло од туна и ставете на слаб оган. Додајте кромид и сол, па динстајте додека кромидот не стане стакласт. Потоа додајте туна и динстајте 2-3 минути на средна температура. Потоа ставете 400 гр доматен сос и динстајте уште 2-3 минути. Во тавата додајте зготвени макарони, добро измешајте и сервирајте.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text