Макарони со пржен гриз: Евтин десерт по стар рецепт

Макарони со пржен гриз: Евтин десерт по стар рецепт

Пробајте го овој рецепт за вкусен десерт.

Состојки:

  • 250 гр тестенини
  • 100 гр гриз
  • 100 гр суво грозје
  • 1 лажица мед
  • 1 банана
  • 50 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

  1. Сварете ги тестенините и процедете ги. Во тава ставете малку масло, па додадете го гризот и на тивок оган пропржете го гризот да добие крем боја. Додадете мед и малку вода.

     

  2. Ставете преку тестенините и измешајте. Додадете суво грозје потопено во рум, банани и ореви.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text