Брз и вкусен ручек: Пилешко со спанаќ и павлака

Брз и вкусен ручек: Пилешко со спанаќ и павлака

Предлог за вкусен ручек…

Состојки:

 • пилешко бело месо во филети
 • пире од спанаќ
 • горгонзола сирење
 • сенф
 • свеж рузмарин
 • сол
 • бибер
 • лук во гранули

Состојки за прелив:

 • 3 јајца
 • 200 гр кисела павлака
 • 50 мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото убаво зачинете го. Во сенфот додајте свеж рузмарин. Премачкајте преку пилешкото, потоа доадајте пире од спанаќ и горгонзола. Свиткајте во ролни. Преливот разматете го и ставете преку пилешкото. Печете на 200 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text