Рецепт за најдоброто топло чоколадо

Рецепт за најдоброто топло чоколадо

Најдобар начин да се згреете во ладните денови е да ипиете некоја врела напивка, како топло чоколадо. Затоа, ви донесуваме неколку совети за најдоброто домашно топло чоколадо.Прво треба да изберете квалитетно чоколадо, кое ќе направи разлика во напивката.

Пробајте и со шлаг: Измешајте 1 лажица прашок за шлаг, 2 лажички шеќер во прав, 1/2 лажичка арома по избор, како ванила.

Добро измешајте и додајте во врелото чоколадо. Млекото исто така е важно. Што поголема содржина на масти во млекото, напивката ќе биде покремаста. Внимавајте и на температурата. Полека, рамномерно загревајте.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text