Рижото со пармезан по италијански рецепт

Рижото со пармезан по италијански рецепт

Рижото со пармезан по италијански рецепт.

Состојки:

 • 400 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 100 гр путер
 • 1,5 л вода
 • 2 коцки пилешка супа
 • 2 лажички сув зачин
 • 150 мл вино
 • 1 лажичка шафран во прав
 • 50 гр рендан пармезан

Начин на подготовка:

 1. Во врела вода ставете коцки за супа и гответе пет минути. На загреан путер кратко пропржете сечкан лук и лесно динстајте, доливајќи супа.
 2. Додајте измиен ориз, кратко пропржете па динстајте, повремено заливајте со врела супа непрекинато мешајќи. Пред крајот на динстањето додајте вино, сув зачин и шафран, на крај и пармезан.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text